Andreas Antonopoulos mówi, że Bitcoin prawdopodobnie nigdy nie będzie miał takich cech prywatności jak te w Monero.

Edukator Bitcoin Andreas Antonopoulos mówi, że chciałby zobaczyć więcej funkcji prywatności na Bitcoin, ale jest mało prawdopodobne, aby stało się to w najbliższym czasie.

W livestream Q&A na kanale YouTube Antonopoulosa 7 lipca, powiedział, że Bitcoin (BTC) był mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek wdrożyć funkcje ochrony prywatności podobne do tych wykorzystywanych przez Monero (XMR).

Antonopoulos powiedział, że tworzenie takich funkcji na kryptokur walucie jak BTC “stworzyłoby ogromną ilość kontrowersji”. Ponadto, powiedział, że struktura Bitcoin Future po prostu nie pozwala na podpisy pierścieniowe i ukryte adresy.

“Myślę, że to co zobaczymy wkrótce to Schnorr, Taproot i Tapscript, które otwierają drzwi do wielu ulepszeń”, powiedział Antonopoulos, “Ale nadal nie zawierają one dowodów zerowej wiedzy ani typów podpisów pierścieniowych i ukrytych adresów, które są wykonywane w Monero. Bitcoin nie jest prywatną monetą.”

Prywatność Bitcoinów jest skuteczna?

Funkcje, do których odwołuje się Antonopoulos – Schnorr, Taproot i Tapscript (aktualizacja skryptu do Taproot) – zostały przywołane przez innych w społeczności kryptońskiej jako mające potencjał, aby uczynić Bitcoin bardziej prywatnym.

Dyrektor ds. badań w blockchainie firmy Blockstream Andrew Poelstra odniósł się do Taproot jako do systemu, który może sprawić, że każda transakcja w większości przypadków będzie nie do odróżnienia od transakcji w blockchainie BTC. Zauważył on jednak, że “kwoty transakcji i wykres transakcji są nadal narażone, co jest znacznie trudniejszym problemem do rozwiązania”.

Kolejną możliwością są schematy wielopodpisowe (MuSigs) firmy Schnorr. Poelstra powiedziała, że użycie tej metody nie ujawnia oryginalnego zestawu sygnatur, ani nawet nie podaje liczby sygnatur dla transakcji MuSig.

Bitcoin może być lepiej postrzegany jako pseudonim niż w pełni anonimowy, ponieważ wiele transakcji w łańcuchu blokowym BTC może być śledzonych nawet przy tej poprawie prywatności.

By admin